top of page

Umění riffu - slapujeme Metallicu

Les Claypool toho má s Metallicou docela dost společného - kamarádí s Kirkem Hammettem, ucházel se o místo baskytaristy a dokonce spolu byli na turné s jeho domovskou kapelou Primus. A právě na jednom z mega tour s Metallicou si Les Claypool vyšvihl kraťoučkou verzi Master of Puppets, kdy fenomenálním způsobem zaslapoval kompletní kytarový part.Tahle verze se docela chytla a dočkala se mnoha coververzí a transkripcí na YouTube. Důkladně jsem všechny projel a vyzkoušel si je zahrát, ale nebylo to pořád ono. Tuhle mi neseděl prstoklad, jinde byly chyby oproti původnímu partu, další verze měla špatně pozice na hmatníku...prostě jsem nakonec usoudil, že si musím napsat do not a tabů vlastní interpretaci, která mi sedne nejenom do prstů, ale i do ucha.
Oproti verzi od Les Claypoola jsem ubral na perkusích a změnil pozici některých trhaných tónů. Je to snažší zahrát a více vám vynikne chromatičnost kytarového partu. Snažil jsem se zkombinovat původní kytarový part a slapovou variantu do co nejlépe znějící verze v duchu skvělého Les Claypoolova provedení.


Trochu jsem také ubral na tempu, opět v duchu hratelnosti a lepší artikulace not. Samozřejmě si můžete part zrychlit a hrát dle libosti, ale doporučuji nejdříve se soustředit na ovládnutí "fyzičnosti" tohoto stylu hraní. Opravdu se přitom můžete i zadýchat...viděl jsem příliš mnoho coververzí s ledabylým frázováním a upachtěným rytmem. Tohle je masterclass v hraní a je potřeba proto riffu věnovat opravdu pozornost. Jinak to prostě nebude znít dobře.


Obecně, pokud chcete hrát komplikované, rychlé, rockové a metalové riffy, tak dbejte na přesné a jasné frázování. Jinak bude vše znít jako velký zvukový chuchvalec.
262 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page