top of page

Igorova chromatika - cvičení průchozích tónů

Producent Freddie Perren vzpomíná na ohromný vliv Jamese Jamersona, který měl na aspirující hráče baskytary v sedmdesátých letech:


"Pro mnohé sessions West Coast Motown studia jsme využívali služeb baskytaristy Rona Browna. Na každé nahrávání přišel s hromadou svých transkripcí basových linek Jamersona a před začátkem session si je přehrával, protože potřeboval dostat svojí mysl a prsty do správné startovací pozice."


Ronovi se také povedlo se osobně potkat na neformálních lekcích se svým idolem, kde mu sám mistr James Jamerson ukázal naše dnešní Igorovo chromatické cvičení.


Jedná se o čtyřtaktové warm up cvičení v kvartovém kruhu (tzn. sedm durových tónin s béčky od C dur). Jamerson měl svůj typický herní styl, který byl bohatý na průchozí tóny a hojné využívání prázdných strun. A to i v tóninách, kde byste nečekali, že je lze použít.


Zkuste sami přijít na logiku cvičení. Nenechte se zmást lehkými variacemi, kdy Jamerson přizpůsoboval cvičení tak, aby maximálně využívalo spodního pásma čtyřstrunné baskytary a samozřejmě jeho oblíbených prázdných strun.


Doporučuji si poté zkusit dalších sedm variant s křížky - obsáhnete tak všechny varianty kvintového a kvartového kruhu.

179 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page