top of page

TOP 10 anti tipů pro hudebníky

Obrázek autora: marekberomarekbero

Mít napsaný seznam úkolů (tzv. to-do-list) pro den, týden či měsíc je mantrou moderního, efektivního a hproduktivního člověka. Účel je jednoduchý: mít přehled o prioritách každodenní činnosti a mít na zřeteli správný směr.


Soustředěný a promyšlený seznam úkolů by měl klást důraz na správné seřazení priorit a z toho vyplývající smysluplnou akci. Pokud v noci nemůžete v klidu usnout, většinou to bývá kvůli těmto seznamům. Tedy hlavně kvůli jejich nedostatečnému naplňování. Kolikrát vám hlavou problesknou myšlenky, že se to prostě nedá všechno stihnout. Po nějakém čase sklouznete do lehkého nihilismu, vykonstruovaných výmluv nebo sebezpytování své líné povahy.


Pojďme se dnes podívat na druhou stánku věci. Co takhle si napsat anti seznam úkolů nebo ještě lépe, anti tipy. Každá cesta má totiž dvě základní stránky. Pozitivní, tj. kam chceme jít a negativní, respektive čemu se chceme po cestě vyhnout.


Tam, kde klasický seznam každodenních úkolů vyjmenovává činnosti, které je potřeba vykonat, tak anti seznam nám připomíná činnosti, chování a špatné návyky, kterým bychom se měli naopak vyhnout. Jenom by nás brzdily nebo přivedly do problémů.



TOP 10 anti tipů pro aspirující hudebníky, kteří mají problémy s hledáním dostatku času a motivace pro cvičení či tvorbu:


1) Neprodlužujte si úkoly s nízkou hodnotou. Když si nenastavíte pevná časová okna pro splnění úkolů s nízkou hodnotou v reálném životě (jako je např. vyřizování e-mailů a vlastně veškerá online činnost), tak s nimi v klidu strávíte celý den. Neustálou kontrolou mailů, zpráv a brouzdáním po internetu si můžete snadno simulovat pracovní činnost. Vytvořte si krátké časové úseky pro zpracování úkolů s nízkou důležitostí, ať máte čas na to opravdu podstatné jako je například hraní na nástroj, tvorbu nebo cokoliv dalšího z hudební kreativní činnosti, které vás baví a které jsou důvodem proč se tomu věnujete.


2) Nestrkejte hlavu do písku. Znáte asi onu pověstnou pštrosí reakci na nebezpečí, že? Podobně se chová mnoho hudebníků, když se setkají s novými informacemi, které zpochybňují jejich dosavadní přesvědčení nebo názory. Chcete, aby se k vám dostali jenom ty názory, které s vámi souzní nebo se chcete dozvědět pravdu? Zkuste přijmout nové informace, které vás třeba přimějí změnit názor. Obzvláště v době neustálých změn trendů a nástupu nesčetných technologických novinek (AI je na samostatnou kapitolu) je pochopitelné, že chcete filtrovat všechen ten humbuk a možná se i izolovat. Odpočiňte si, projděte se v lese, ale nebuďte poustevníkem.


3) Nepřijímejte nabídky na hraní, které vlastně nechcete. Váš rozum vám bude nabízet tisíce důvodů a výmluv, proč je to skvělé pro vaší kariéru, zviditelnění se či finanční zisk. Můj kamarád, profi bubeník, má jasný trojúhelník priorit v případě nabídek na hraní. Buď to je královsky zaplacené, nebo jsou tam úžasní hudebníci anebo je to ohromná zábava. Udělá si pak jednoduché rovnice o třech proměnných, kdy musí být přítomny alespoň dva elementy, aby nabídku na hraní přijal.


  • Peníze + úžasní hudebníci - zábava = nuda, ale skvěle zaplacená s cennými herními zkušenostmi

  • Úžasní hudebníci + zábava - peníze = častá kombinace alternativních kapel, ale stojí to za to!

  • Peníze + zábava - úžasní hudebníci = kšeft je svatej a hudba je občas jenom čistý showbusiness


Když se vám sejdou všechny tři elementy, tak jste vyhráli v loterii a držte se nabídky zuby nehty.


4) Nepřijímejte pracovní hovory nebo Zoom meetingy bez jasného účelu. Hovory nebo videohovory bez jasné struktury nebo účelu jsou ztráta času a energie. Pokud to můžete vyřešit e-mailem, měl by to být e-mail. Na druhou stranu, užijte si osobní schůzky bez jasného účelu či cíle, protože během nich se může navázat překvapivé pouto, synchronizace energií či nečekaný nápad a strategie.


5) Nepodléhejte víru algoritmů, lajků a shlédnutí. Online svět sociálních médií vás bude neustále nabádat k nekonečnému vytváření obsahu. Pokud ale cestou ztratíte svou duši, tak stejně nikdy nebudete schopni zůstat ve hře dostatečně dlouho na to, abyste v ní vyhráli. Zkuste vytvářet hudbu a určete si styl videí, které byste sami chtěli vidět v online světě a vyhněte se neustálé kontrole čísel a reakcí na vaše příspěvky.



6) Neukládejte se do zimního spánku. Dejte si pauzu, načerpejte síly, ale neopouštějte svoji loď. Cvičte, skládejte, koncertujte, propagujte svoje úspěchy a makejte na svém hudebním snu.


7) Nedovolte, aby vás vnitřně vyčerpávaly srovnávání a závist. Když už cítíte, že se k vám vkrádají temné myšlenky a máte potřebu udělat nějaký jízlivý či sarkastický komentář, přepněte spíše na mód zvědavosti a přihlížejte se zájmem vědce a netranného pozorovatele i na věci, které by vás normálně pěkně vytočily. Můžete tak objevit neuvěřitelné souvislosti. Svět funguje podle leckdy absurdních pravidel a rozhodně není spravedlivý. Reakce je ale jenom na vás. Tak si nenechte vzít vítr z plachet.


8) Nepřehánějte to se stěžováním a fňukáním. Není to občas od věci a může se vám i ulevit, ale z dlouhodobého hlediska nemá nikdo rád věčné morouse a naříkače. Pokud je daná věc ve vaší moci, jděte s ní něco udělat. Jinak je to ztráta času a energie. Osobní poznámka: S tímhle bodem mám pořád problém a musím se extra hlídat, abych si nekopal jámu větší, než je potřeba.


9) Nemějte neustále telefon v ruce. Snažte se o prožití okamžiku přítomnosti. Soustřeďte energii v daný moment. Nikdy nedovolte, aby se telefon postavil mezi vás a blízkého člověka, který s vámi chce vést smysluplnou konverzaci. To samé platí o telefonu v ruce při cvičení na nástroj nebo jiných hudebních činnostech, které vyžadují vaší plnou pozornost, aby vedly ke kýženému prožitku a hlavně výsledku.


10) Nevyhýbejte se nepohodlí. Přestaňte se vyhýbat obtížným cvičením nebo situacím. Jdětě vstříc svým pěveckým mindrákům, hrajte na jiné nástroje, nebojte se propagovat sami sebe (s mírou a vkusem samozřejmě), nebojte se zvednout telefon a nevynechávejte společenské akce jenom proto, že se vám nechce z gauče a od Netflixu. Mentální a fyzická odolnost vyžaduje nepohodlí. Udržujte se v kondici po všech stránkách.


Máte nějaké vlastní anti tipy? Dejte mi vědět v komentáři pod článkem.


Comments


bottom of page