top of page

Škwor - Už je to tak dávno - basová transkripce

S klukama ze Škwor jsme se potkávali na mnohých akcích. Musel jsem se vždy smát jejich svéráznému kapelnímu humoru, nadhledu a schopnosti nebrat se moc vážně.


Na druhou stranu, rozhodně jsou smrtelně vážní ve svém postoji k chytlavým skladbám a riffům. Jejich skladby jsou věcné, přímočaré a útočí rovnou na první signální. Žádné zbytečné pidlikání kolem. Intro, sloka, nějakej ten bridge a pojďme na refrén, kterej si zařvete z plnech plic. Tahle jejich silná a účinná metoda byla aplikována i na singl Už je to dávno, který poslali do světa před pár měsíci.


Níže naleznete kompletní transkripci skladby pro pěti-strunnou baskytaru ve standardním ladění. Upravil jsem hlavní riff na co nejvěrnější unisono s kytarou (v originálu basa nehraje oktávy nebo možná ano, ale je to zakamuflované v mixu), abyste si ho prostě maximálně užili.


Domnívám se, že basista Tomáš Kmec (mimochodem autor hudby) své oblíbené Spectory ladí proklatě nízko a soustředí se ve hře hlavně na pořádné spodky. Hlavní riff je v C#m, kde potřebujete extra rozsah H struny u pětistrunné baskytary. Nemusíte ale podlaďovat, protože nejspodnější nota ve skladbě je právě prázdná struna H (ve čtvrtém akordu refrénu a druhém akordu sloky).


Užijte si rockovou jízdu se Škwor a nezapomeňte si hlavně zazpívat refrén. Není nad rock´n´roll, který si na nic nehraje a chce prostě pobavit sebe a lidi.

229 views0 comments

Comments


bottom of page